Historia wystaw sztuki kobiet w Polsce


MINIONA -

Art Stations Foundation
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Wystawy sztuki kobiet pojawiły się wraz z profesjonalizacją artystycznej działalności kobiet w drugiej połowie XIX wieku i organizuje się je do dziś. Przez „wystawy sztuki kobiet” rozumie się tu ekspozycje zbiorowe, na których pokazane są tylko prace kobiet (nie obejmuje to wystaw indywidualnych). Mimo, iż główna zasada ich organizacji wydaje się stała, zmianie ulegają między innymi powody wyróżniania sztuki tworzonej przez kobiety, sposoby na jakie się to czyni i odbiór z jakim się takie działanie spotyka. Ekspozycje te można postrzegać jako odzwierciedlające i kreujące zmieniające się przekonania dotyczące twórczości artystycznej kobiet.

Planowane seminarium skierowane jest do osób interesujących się sztuką kobiet, a także badaniami nad wystawami. Służyć ma wnikliwemu przyjrzeniu się ekspozycjom sztuki kobiet organizowanym w Polsce od końca XIX wieku do dziś. Przede wszystkim oczekujemy wystąpień, które zaproponują analizę konkretnych wystaw, rozpatrywanych przez szerokie spektrum zagadnień, takich jak: proces powstawania ekspozycji, dobór dzieł sztuki i sposób ich aranżacji, materiały i wydarzenia towarzyszące, a także recepcja. Prezentacje mogą skupiać się na wszystkich tych zagadnieniach lub tylko wybranych sposób nich.

Przykładowe rodzaje ekspozycji, które mogą być przedmiotem analiz:

  1. Prezentacje sztuki kobiet w ramach wystaw pracy kobiet organizowanych na przełomie XIX i XX wieku

  2. Wystawy szkół i kursów artystycznych dla kobiet

  3. Wystawy Koła Artystek Polskich czy Związku Artystek Polskich z Lwowa

  4. Ekspozycje grup artystycznych (Kolor, Ars Feminae)

  5. Wystawy „plastyczek” organizowane przez ZPAP w okresie PRL-u

  6. Pierwsze wystawy feministyczne

  7. Wystawy historyczne (np. „Artystki polskie”, „Artystki śląskie”, „Dokumentalistki”)

  8. Współczesne cykliczne wystawy/festiwale sztuki kobiet

  9. Ekspozycje będące wynikiem współpracy międzynarodowej

Seminarium to jest powiązane z realizacją projektu badawczego Historia wystaw sztuki kobiet w Polsce (grant NCN). Od wiosny 2014 roku prowadzone są prace polegające na zebraniu i podstawowym opracowaniu dokumentacji dotyczącej wszystkich wystaw sztuki kobiet, które zostały w Polsce zorganizowane. Materiały te zostaną udostępnione uczestniczkom i uczestnikom konferencji chcącym skorzystać z nich w czasie przygotowania swoich wystąpień. Zainteresowanych listą wystaw objętych badaniami i informacjami na temat dotychczas zebranych materiałów prosimy o kontakt: wystawykobiet@gmail.com Naszą aktywność można też śledzić na www.facebook.com/wystawysztukikobiet

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w seminarium, wraz z propozycją wystąpienia (streszczenie długości 150-300 wyrazów) i krótkim biogramem, do 31 maja 2015 roku na adres wystawykobiet@gmail.com. Informacje o zakwalifikowaniu referatu wyślemy do 15 czerwca 2015.

Planowana jest publikacja monograficzna poświęcona historii wystaw sztuki kobiet w Polsce.

Pokrywamy koszty uczestnictwa w konferencji (podróż, dwa noclegi, wyżywienie).






Źródło:  http://www.facebook.com/wystawysztukikobiet

Aktualizacja:  2015-05-04 14:53:02