Rozdroża kultury. Czy herezje są twórcze? Zjawisko herezji w różnych tradycjach i kulturach


MINIONA -

Kraków

Przedmiotem konferencji ma być analiza zjawiska herezji od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Intencją organizatorów jest przyjrzenie się temu problemowi w różnych tradycjach i kulturach.

Główne pytania, jakie chcemy postawić sobie i wszystkim uczestnikom to:

- Jak różnego rodzaju herezje wpłynęły na rozwój kultury danego regionu czy danej tradycji?
- Jakie zjawiska w różnych tradycjach i cywilizacjach, zwłaszcza Wschodu, można uznać za analogiczne do zjawiska herezji, występujących w chrześcijaństwie?
- Według jakich kryteriów ustalany był w danej tradycji wyznacznik ortodoksyjności i czy jest możliwe, aby później rozwinięta doktryna mogła być uznana za heretycką względem najwcześniej ustalonego kanonu?
- Czy herezje są twórcze, a jeżeli tak, to czy wpłynęły na zmianę nurtu ortodoksyjnego i w jaki sposób?
- Czy podłożem pojawienia się herezji są tylko spory doktrynalne, czy także, a może przede wszystkim, względy polityczne lub społeczne?

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych, ale oczekuje się głównie wystąpień kulturoznawców, filozofów, teologów, religioznawców, socjologów, historyków idei, orientalistów.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres j.k.puchalska@gmail.com do dnia 31 grudnia 2011 roku. Prosimy również o przesłanie abstraktów referatów do dnia 15 lutego 2012 roku.

Referaty zostaną opublikowane w zbiorczym wydawnictwie pokonferencyjnym.

Przewodniczący konferencji: prof. dr hab. Marta Kudelska
Sekretarz konferencji: mgr Joanna Puchalska

Opłata konferencyjna dla pracowników naukowych wynosi 400 złotych; dla studentów i doktorantów 100 złotych. Organizatorzy zapewniają uroczystą kolację i publikację pokonferencyjną a także pomoc w znalezieniu zakwaterowania na czas trwania konferencji.






Aktualizacja:  2011-11-11 00:00:00