Wymiary życia społeczeństwa polskiego w drugiej dekadzie XXI wieku


MINIONA -

Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Panele

1.      Struktura socjodemograficzna kraju. Starzenie się społeczeństwa. Niż demograficzny i jego konsekwencje w Polsce i UE. Rodzina jej przemiany i   miejsce we współczesnym społeczeństwie.

Przemiany demograficzne, w tym starzenie się społeczeństwa, ujemny przyrost naturalny czy zjawisko depopulacji należą do kluczowych problemów polityki demograficznej państwa. Od dłuższego czasu w Polsce mamy do czynienia z niskim wskaźnikiem dzietności, niegwarantującym zastępowalności pokoleniowej, zmniejszającym się wskaźnikiem nowo zawieranych związków małżeńskich i zwiększającą się skalą rozwodów. Celem dyskusji jest ukazanie przemian społeczno-demograficznych wpływających na bezpieczeństwo demograficzne oraz politykę społeczną rządu w kontekście zmian współczesnej rodziny polskiej i pojawienia się alternatywnych form życia małżeńsko-rodzinnego. Kolejnym celem jest ukazanie podłoża demograficznych problemów i wyzwań, a więc przede wszystkim kwestia niskiego poziomu dzietności oraz starzenie się społeczeństwa, problemu migracji ludności w świetle aktualnych prognoz demograficznych.

2.      Zmiany w polskiej edukacji i szkolnictwie. Edukacja pozaformalna

Celem tego panelu jest między innymi dyskusja nad źródłami i dynamiką zmian w sferze edukacji. Szczególnie chcemy zachęcić do analizy społecznych konsekwencji reform w sferze edukacji i szkolnictwa wyższego, a także do podjęcia próby wyjaśnienia źródeł oporu wobec wprowadzanych zmian, szczególnie komercjalizacji nauki.

3.      Nierówności i hierarchie społeczne w Polsce. Zmiany poziomu życia. Bezrobocie, prekariat a współczesna niestabilność pracy

Ten panel chcemy poświęcić niezmiennie aktualnej problematyce, szczególnie z uwagi na fakt coraz mocniejszej jej obecności w dyskursie globalnym między innymi za sprawą głośnych książek Thomasa Piketty oraz przyznanej w 2015 roku nagrody Nobla za badania nad ubóstwem. Polskie społeczeństwo zdaje się akceptować w dużo większym stopniu nierówności i hierarchie społeczne, a zrozumienie tego zjawiska wydaje się nam bardzo istotne.

4.       Systemy wartości, moralność i religia w społeczeństwie późnej nowoczesności. Wymiar kulturowy i media.

Polska jest jednym z niewielu społeczeństw, które można określić jako jednolite kulturowo i religijnie. Ponadto w Polsce zdaje się nie funkcjonować w praktyce zasada rozdziału Kościoła od państwa, a fakt ten nie budzi sprzeciwu większości Polaków. Często porównuje się Polskę do innych krajów europejskich, w których podobnie silną jak w Polsce pozycję miał Kościół katolicki (Hiszpania, Irlandia), a w których w ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpiły radykalne zmiany społeczne w tym aspekcie. Dlatego chcielibyśmy w tym panelu zachęcić do dyskusji na temat różnic i możliwych scenariuszy społecznych zmian w Polsce w zakresie religijności i systemów wartości.

5.      Ruchy społeczne. Samorząd a społeczność lokalna, partycypacja, samoorganizacja.

Od czasów Pierwszej Solidarności nie powstały w Polsce żadne masowe ruchy społeczne. Społeczeństwo obywatelskie w Polsce wypada bardzo słabo na tle Zachodu choćby z uwagi na liczbę uczestników demonstracji dotyczących kluczowych kwestii np. porozumienia TTIP. W Polsce znaczne liczby uczestników publicznych zgromadzeń mogliśmy obserwować tylko przy okazji uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, a ostatnio z okazji Święta Niepodległości. W tym kontekście chcielibyśmy zachęcić do dyskusji na temat źródeł takiego stanu rzeczy oraz do próby wyjaśnienia takiej różnicy w aktywności obywatelskiej między społeczeństwem polskim i społeczeństwami Zachodu.

6.      Bezpieczeństwo w kontekście politycznym, społecznym i humanitarnym. Zagrożenia cywilizacyjne. Peryferie. Rozwój stały w Polsce

Zagadnienia związane z różnymi wymiarami bezpieczeństwa społecznego, socjalnego, wewnątrzkrajowego i innych w ciągu ostatnich pary lat niezmiennie znajdują się na górze w internetowych serwisach informacyjnych czy na pierwszych stronach gazet. Niektóre zagrożenia w dyskursie publicznym polskim i ogólnoeuropejskim są określane jako cywilizacyjne, niektóre są bagatelizowane. Warto zatem zwrócić uwagę na problemy bezpieczeństwa również biorąc pod uwagę, na przykład, stały rozwój społeczeństwa i gospodarki z uwzględnieniem ryzyka ekologicznego czy wyzwań technologicznych.

Strona internetowa: https://sites.google.com/site/wymiaryzycia/

Konferencja  odbędzie w siedzibie Wyższej Szkoły Gospodarki Euroreginalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, przy ul. Sienkiewicza 4.

Publikacja:

Kolegium redakcyjne zastrzega prawo wyboru najlepszych artykulów do publikacji w czasopiśmie Journal of Modern Science (8 pkt) ISSN 1734-2031 (http://wsge.edu.pl/index.php/o-joms)
Pozostałe artykuły zostaną opublikowane w monografii o charakterze zbiorowym składającej się z artykułów zaakceptowanych do druku po przeprowadzeniu procesu recenzyjnego.

Prosimy o przesłanie publikacji na mail konferencje.naukispoleczne@wsge.edu.pl, i sformatowanie wiadomości e-mail w następujący sposób:

    Temat wiadomości e-mail: Konferencja 16 Marca 2016

    Treść wiadomości e-mail: Imię Nazwisko, Wydział, Nazwa Uczelni / Nazwa jednostki organizacyjnej. Załącznik: artykuł w formacie .doc lub .docx (artykuł zgodny z wymogami redakcyjnymi Wydawnictwa WSGE dostępnymi pod linkiem http://wsge.edu.pl/index.php/instrukcje-dla-autorow).






Źródło:  https://sites.google.com/site/wymiaryzycia/

Aktualizacja:  2015-11-25