Sztuka polska na Ziemiach Zachodnich i Północnych w latach 1945-1981


MINIONA -

Muzeum Architektury we Wrocławiu / Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Historia Ziemi Zachodnich i Północnych była w PRL-u często instrumentalizowana iwykorzystana w propagandzie państwowej. Dziś możemy skonstatować,  że badania historyków czy socjologów poprzedziły zdecydowanie badania, które na gruncie historii sztuki nigdy w gruntowny sposób się nie odbyły. Mamy dotąd cząstkowe badania, dlatego zaproponować chcemy kilkudniowe spotkanie, które konfrontowałoby problematykę w gruncie rzeczy dość różną, na różnych ziemiach - Warmii i Mazurach, Dolnym Śląsku, Śląsku Opolskim, Pomorzu Zachodnim i w Gdańsku (do programu konferencji został włączony Gdańsk, który jako dawne Wolne Miasto nie wchodził w skład  Ziem Odzyskanych. Jednak powojenne procesy kulturotwórcze w Gdańsku bliskie są problematyce tych Ziem). Chcielibyśmy pomówić zarówno o architekturze i dizajnie, jak  o sztukach plastycznych (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, nowe media).

Genius loci tzw. Ziem Odzyskanych nie sposób oddzielić od geografii historycznej i krytycznej aplikacji jej metodologii. Z jednej strony refleksji wymaga ukorzenianie się kultury polskiej i jej oswajanie, z drugiej – konstrukcja określonej wizji tych Ziem i kontrolowanie dyskursów historycznych. A przecież  i tak – mimo dyscyplinowania – zdarzało się niejednokrotnie, jak to dowcipnie komentowano, iż duch germański przelatywał jak nietoperz przez jasne, zracjonalizowane i poddane procesom socjalistycznej modernizacji przestrzenie Ziem Obiecanych, zaludniane przez różnorodną  ludność napływową. Czy dzisiaj ciągle możemy jeszcze mówić o specyfice Ziem Odzyskanych?

Jako górną granicę historyczną naszych dyskusji przyjęliśmy rok 1981 wychodząc z założenia, iż od stanu wojennego mówić można o runięciu konsensu z władzą komunistyczną;  przeto historia po 1981 roku jest – jak się wydaje –  nieco lepiej opisana. Niemniej, po wydaniu tomu materiałów obejmujących lata 1945-1981 planujemy organizację drugiej konferencji – od stanu wojennego do współczesności.

Na rozmowy o architekturze zapraszamy do przestronnych wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu, na rozmowy o sztukach plastycznych – do pobliskiego Muzeum Narodowego.

Czekamy na zgłoszenia od  historyków architektury, historyków sztuki i kulturoznawców. Prosimy o krótki abstrakt 20-minutowego wystąpienia. Oprócz możliwości ustnej prezentacji własnych badań oferujemy możliwość druku w serii wydawniczej Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Wysokość wpisowego to 150 zł, dla doktorantów 75 zł.

Organizatorami konferencji są: dr hab. Anna Markowska,  profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego i przewodnicząca Rady Naukowej Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego,  prof.  zw. dr hab. Jerzy Malinowski, prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu oraz mgr Zofia Reznik, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego (sekretarz).

Zgłoszenia prosimy adresować na ziemie.odzyskane2015@gmail.com lub za pośrednictwem  strony  internetowej  PISnSŚ www.world-art.pl do 30 sierpnia 2015 roku.






Źródło:  http://www.world-art.pl/konferencje_przygotowywane.html

Aktualizacja:  2015-05-08