Ogólnopolska konferencja naukowa "KOBIECE DWUDZIESTOLECIE 1918 - 1939"


MINIONA -

Collegium Maius UMK
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaj Kopernika
Instytut Literatury Polskiej
Zakład Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego

mają przyjemność zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej:

KOBIECE DWUDZIESTOLECIE 1918 – 1939

pierwszej z planowanego cyklu „Inne Dwudziestolecie”.

Problematyka związana z kobiecością, choć nie jest już niczym nowym w polskim dyskursie humanistycznym, ciągle domaga się rewaluacji i dopowiedzeń, zwłaszcza łączących perspektywy różnych dyscyplin nauki, ich ramy pojęciowe i doświadczenie.

W epoce, której poświęcone będzie nasze spotkanie, doszło do konfrontacji na dużą skalę dwóch paradygmatów kulturowych: tradycjonalistycznego i modernistycznego. Znalazło to swój oddźwięk nie tylko w literaturze i sztuce, ale również w przemianie obyczajów, życiu społecznym i politycznym, w licznych próbach przewartościowań, tak w sferze prywatnej, jak i publicznej. Antoni Potocki w swej opublikowanej w latach 1911–1912 "Polskiej literaturze współczesnej 1860–1910", w której za wyznacznik nowoczesności uznawał autonomię we wszelkich możliwych dziedzinach życia, a zatem również autonomię sztuki, stwierdzał zarazem, że do pełni nowoczesności brakuje społeczeństwu polskiemu jedynie niezależnego bytu narodowego, czyli niepodległego państwa. Nakreślona przez Potockiego wizja modernizacyjnych przemian życia Polaków u progu XX wieku jest bardzo optymistyczna, nie tylko ze względu na jej proroczy rys (odzyskanie niepodległości), ale i na społeczne diagnozy. Pomija bowiem ten wizerunek niedostrzegalne tak z punktu widzenia alienującej się sztuki, jak i perspektywy niepodległościowej „nieprzekreślone rachunki krzywd”: sytuację mniejszości narodowych, seksualnych, konflikty na tle ekonomiczno-społecznym i inne „różnice kastowe i klasowe”, które Potocki zbyt pośpiesznie chciałby widzieć „zniwelowane na rzecz jedności zbiorowiska wobec praw człowieczych”.

Chcielibyśmy zatem, aby przedmiotem refleksji stała się w trakcie konferencji jedna z tych „różnic” – szeroko rozumiana kulturowa sytuacja kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym, od marginalizacji kobiecości poczynając, poprzez dążenia emancypacyjne, do jej afirmacji w różnych sferach życia – od codzienności, przez wymiar społeczno-prawny, po literaturę i sztukę.

Proponujemy wstępnie następujące zagadnienia:

– normy obyczajowe dotyczące kobiet;
– regulacje polityczne określające położenie kobiet w nowopowstałym państwie;
– sytuacja zawodowa kobiet;
– religijne definicje i określenia statusu kobiety;
– kobiece biografie publiczne i intymne;
– kobieta w dokumencie, dokumenty kobiecości;
– artystyczne przedstawienia kobiet i ich sytuacji;
– ciało kobiety, estetyka kobiecości;
– seksualność kobieca, normy i odstępstwa, homoseksualne (kobiece i męskie) ujęcia;
– rewaluacje i afirmacje kobiecości, przykłady herstory;
– patriarchalny obraz kobiety, stereotypy, definicje kobiecości;
– literatura kobiet i literatura o kobietach;
– kobiecość w sztukach plastycznych; malarki i rzeźbiarki dwudziestolecia;
– kobiece kreacje męskości i męskie kreacje kobiecości.

Powyższe zagadnienia, będące jedynie propozycją, nie tyle utwierdzić mają w esencjonalnym rozumieniu kobiecości i dualizmie płci, ile stanowić wyjście do dyskusji nad historycznie rozumianą sytuacją płci. Przewidujemy, że następna z planowanego cyklu konferencji poświęcona będzie mężczyznom i męskości w dwudziestoleciu międzywojennym.

Konferencja odbędzie się w dniach: 15–17 maja 2014 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji i prosimy o nadsyłanie zgłoszeń (tytuł referatu, krótka informacja o jego problematyce, adres do korespondencji, e-mail) w terminie do 31 marca 2014 r. via Internet (na któryś z podanych niżej adresów) lub pocztą tradycyjną: Zakład Literatury Młodej Polski, Instytut Literatury Polskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń (dopisek „kobiece dwudziestolecie”). Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.kobiecedwudziestolecie.wordpress.com.

Zamierzamy również wydać materiały pokonferencyjne w formie książki zbiorowej.
Opłata konferencyjna wynosi 500 zł. W jej ramach zapewniamy uczestnikom dwa noclegi oraz wyżywienie. Wszelkie dalsze szczegóły organizacyjne podamy w indywidualnej korespondencji po akceptacji zgłoszenia. Zastrzegamy sobie prawo wyboru tematów spośród nadesłanych propozycji.

Komitet naukowy:
dr Barbara Czarnecka (przewodnicząca), bwitch@umk.pl
dr Rafał Moczkodan,
dr hab. Radosław Sioma,
mgr Łukasz Grajewski (sekretarz), lukagraje@gmail.com






Źródło:  http://kobiecedwudziestolecie.wordpress.com/

Aktualizacja:  2014-01-20 00:00:00