ProREVITA 2014. Miasta przyjazne mieszkańcom


MINIONA -

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łódzki Dom Kultury
Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz COST (European Cooperation In Science and Technology) – międzyrządowa europejska instytucja wspierająca prace badawcze we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Wojewódzką Komendą Policji w Łodzi zapraszają na kolejną międzynarodową konferencję z cyklu ProREVITA zatytułowaną Miasta przyjazne mieszkańcom.

VI edycja konferencji „ProREVITA 2014. Miasta przyjazne mieszkańcom” odbędzie się w dniach 16-17 października 2014 r. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz Łódzkim Domu Kultury - wejście od strony Traugutta. Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się w czwartek 16 października 2014 r.
o godz. 9.30.

ProREVITA to cykl konferencji poświęconych ochronie zabytkowego krajobrazu kulturowego oraz rewitalizacji środowiska zurbanizowanego, organizowanych od 2004 roku przez Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Od 2012 roku współorganizatorem jest również Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, co wynika między innymi z tematyki podejmowanej w trakcie obrad. W tym roku dodatkowo ProREVITA jest współorganizowana przez COST – jako "mid-term conference" projektu TU1203, co oznacza udział specjalistów z ponad dwudziestu krajów oraz przedstawicieli biura COST w Brukseli.

Przewidziane są dwa bloki merytoryczne - jeden z nich jest poświęcony przeciwdziałaniu przestępczości poprzez projektowanie architektoniczno-urbanistyczne, drugi dotyczy wpływu funduszy europejskich
na przebieg i kierunki rewitalizacji.

Zakończony okres finansowania ze środków unijnych stanowi okazję do podsumowania rewitalizacji w ramach regionalnych programów operacyjnych. Skłania do refleksji nad wpływem funduszy europejskich na poprawę jakości życia w odnawianych obszarach. W jaki sposób zostały zdefiniowane potrzeby mieszkańców? Jakie warunki muszą być spełnione, aby polskie miasta, miasteczka i wsie stały się przyjazne mieszkańcom? Jaka jest skala potrzeb? Jakie działania powinny zostać podjęte? Jakie powinny być źródła i mechanizmy ich finansowania? Pytania te są szczególnie istotne w świetle nowych perspektyw wsparcia działań ze środków europejskich oraz krajowych, takich jakich jak zapowiadany Narodowy Program Rewitalizacji Miast oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020, w ramach którego 9 cel tematyczny „Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją” zakłada wskazany przez Komisję Europejską priorytet inwestycyjny dotyczący rewitalizacji (9.2. wspieranie rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności na obszarach miejskich i wiejskich).

Celem tegorocznej konferencji ProREVITA jest umożliwienie wymiany poglądów i doświadczeń między środowiskami naukowców, profesjonalistów oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego. W tym celu w trakcie sesji obrad poświęconych kwestiom związanym z wykorzystaniem funduszy unijnych w procesie rewitalizacji planowane są trzy panele dyskusyjne, które mają na celu sprowokować nie tylko wymianę doświadczeń, ale przede wszystkim spojrzenie w przyszłość.

Blokiem tematycznym poruszanym również w trakcie obrad będą kwestie związane z bezpieczeństwem jako czynnikiem wpływającym na rozwiązania projektowe w procesie rewitalizacji. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowane zostaną m.in. przez ekspertów z całej Europy zajmujących się rewitalizacją miejskich przestrzeni w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i mieszkańcom oraz specjalistów uczestniczących w projekcie CPTED („Crime Prevention Trough Environmental Design"- „Zapobieganie przestępczości przez kształtowanie przestrzeni”, w którym Łódź została wybrana jednym z analizowanych miast do tzw. studium przypadku), realizowanym w ramach programu COST TU1203. Wykłady będą prezentowane w języku angielskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie konferencji www.prorevita.lodzkie.pl. Liczba uczestników jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji na stronie: www.prorevita.lodzkie.pl. Zapraszamy!

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament Kultury i Edukacji
Wydział ds. Mecenatu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Al. Piłsudskiego 8, 90-051 Łódź
tel. 42 291 98 27 / fax 42 291 98 22
magdalena.sowinska@lodzkie.pl

 






Źródło:  http://www.prorevita.lodzkie.pl

Aktualizacja:  2014-10-13 11:48:02