Na co dzień i od święta. Książka w życiu Polaków w XIX-XXI wieku
Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na konferencję naukową poświęconą roli książki w życiu Polaków od XIX do XXi wieku.
Głównym zamierzeniem organizatorów jest podjęcie próby odpowiedzi na pytanie, jaką rolę spełniała książka w życiu Polaków w tym okresie. Sądzimy, że perspektywa ponad dwóch wieków daje szansę uchwycenia dynamiki zasygnalizowanych w tytule kwestii, ich zmienności i trwałości w sensie społecznym, kulturowym i politycznym. Interesuje nas rola książki w życiu różnych grup Polaków żyjących w suwerennym państwie, jak i w warunkach zniewolenia, w czasach względnego spokoju społecznego, jak i w okresach pełnych napięcia. Chcemy zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełniła ona w kraju, a jaką w społecznościach emigracyjnych. Interesujące byłoby również ustalenie, jak czytelnictwo książek zmieniało się w zależności od takich czynników demogra czno-społecznych, jak: pochodzenie i status społeczny, płeć, wiek, miejsce zamieszkania, region, pełnione role społeczne. Warto również zastanowić nad tym, jak życie w różnych reżimach politycznych wpływało na kontakt z książką, w jaki sposób kształtowała ona
świadomość narodową Polaków. Planowana konferencja ma ambicje interdyscyplinarne, zatem serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału nie tylko bibliologów, ale również historyków, socjologów, antropologów kulturowych, literaturoznawców i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, interesujących się problematyką roli książki w życiu Polaków.