RELACJA Z KONFERENCJI
Rok po zmianach - rynek delegowania pracowników w nowym otoczeniu prawnym


-

Warszawa

Rok po zmianach – rynek delegowania pracowników w nowym otoczeniu prawnym

 

16 października 2015 r. odbyła się konferencja „Rok po zmianach – rynek delegowania pracowników w nowym otoczeniu prawnym”. Konferencja była doskonałą okazją do zdobycia najnowszych informacji dotyczących przyszłości delegowania pracowników.

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci podzielili się z uczestnikami rzetelnymi i wartościowymi merytorycznie informacjami na temat: aktualnych prac w Komisji i Parlamencie Europejskim, nt. wprowadzonych zmian w prawie niemieckim i europejskim oraz o sytuacji w Polsce.

Spotkanie otworzył Krzysztof Jakubowski, przewodniczący Sekcji Agencji Opieki, Członek Zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Konferencja podzielona została na trzy panele: Europejski – poświęcony przyszłości delegowania oraz koordynacji zabezpieczenia społecznego, Niemiecki oraz Polski

Panel Europejski rozpoczął się od wystąpienia Pani Poseł Danuty Jazłowieckiej, Wiceprzewodniczącej Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, która nakreśliła sytuację na rynku delegowania w kontekście społeczno-gospodarczych skutków rozszerzenia Unii oraz konsekwencji związanych z kryzysem gospodarczym.  Pani Poseł odniosła się również do kwestii prób ograniczania swobody przepływu usług, przykładem podejmowanych w tym celu działań jest list 7 ministrów pracy państw zachodnich do Komisarz M.Thyssen, w którym to domagają się zmiany zasad dotyczących delegowania. Pani Poseł potwierdziła, że zauważalne są kroki zmierzające w kierunku ujednolicenia systemów wynagrodzenia pracowników. Pojawiają się również propozycje zrównania obciążeń wynikających z wynagrodzenia oraz zabezpieczenia społecznego. 

7 października br. odbyło się posiedzenie kolegium Komisarzy - Jean- Claude Juncker zapowiedział wprowadzenie zasady „taka sama płaca za taką samą pracę”. W rezolucji Parlamentu Europejskiego z 16 września 2015 r. znalazło się także wezwanie do efektywnej koordynacji polityk społecznych pomiędzy państwami członkowskimi oraz do ustalenia płacy minimalnej przez każdy kraj UE. 

Na koniec Pani Poseł zaapelowała do zebranych aby skupiali się w stowarzyszeniach i włączali się poprzez nie w działania podejmowane przez instytucje Unii Europejskiej. Konieczne jest przygotowywanie i przesyłanie rzetelnych raportów i analiz wskazujących realne obciążenia pracodawców delegujących pracowników w porównaniu z pracodawcami lokalnymi (opodatkowanie pracy, dodatkowe koszty); danych dotyczących wpływu delegowania na PKB krajów przyjmujących i wysyłających. Konieczna jest silna reprezentacja interesów polskich pracodawców i pracowników.

Następnie głos zabrał dr Łukasz Wardyn z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Pan Ł. Wardyn  opowiedział o perspektywach systemu zabezpieczenia społecznego w kontekście m.in. rozpoczętej procedury rewizji rozporządzenia 883/2004.

Przedstawił również  problemy zgłaszane Komisji przez Państwa Członkowskie:

  1. trudności w ustaleniu właściwej instytucji;
  2. opóźnienia w wydawaniu dokumentów przenośnych A1;
  3. niewłaściwe stosowanie procedury wydawania dokumentów przenośnych A1;
  4. nieuznawanie lub jednostronne anulowanie dokumentów przenośnych A1;
  5. problemy we wzajemnej komunikacji właściwych instytucji.

W związku z powyższym zainicjowano w grudniu zeszłego roku grupę ad-hoc ds. kwestii delegowania. Jednym z obecnych celów grupy jest opracowanie standardowych pytań, które mają być zadawane przy składaniu wniosków o dokument A1.  Grupa pracuje również nad definicjami, które sprawiają problemy interpretacyjne np.; zastępowalność w kontekście art. 12 rozporządzenia 883/04, pojęcia z art. 13 tego rozporządzenia, definicji „znacznej części działalności” w kontekście art. 14 ust. 8.  Grupa debatuje również m.in. nad uproszczeniem procedury określonej w art. 16 rozporządzenia 987/2009 w przypadku prowadzenia działalności w dwóch lub więcej państw członkowskich. Pan Łukasz Wardyn przypomniał również o ukierunkowanym przeglądzie dyrektywy o delegowaniu i przepisów dot. koordynacji zabezpieczenia społecznego - zapowiadanych w ramach  Pakietu Mobilności  Pracowników.

Dr Janusz Fiszer przedstawił uczestnikom prezentację z zakresu prawa podatkowego. Szeroko zostały omówione m.in. pojęcia zakładu podatkowego i zagadnienia powiązane. Przedstawił tryb rozliczania się polskich firm w razie zaistnienia zakładu podatkowego i pracowników w przypadku przekroczenia 183 dni pobytu w Niemczech. Dr Fiszer podzielił się z uczestnikami ciekawymi przykładami ze swojej długoletniej praktyki, a także udzielał odpowiedzi na pytania uczestników.

Mecenas Richard Pietrzyk oraz Michał Jan Jaworski (Znyk Jaworski Pietrzyk Kutnik Sp. k., Polska Izba Gospodarcza w Niemczech) omówili delegowanie w relacjach polsko-niemieckich, sytuację na rynku niemieckim po wprowadzeniu płacy minimalnej – a  także przedmiot i zakres przeprowadzanych kontroli. Panowie omówili składniki płacy minimalnej, uprawnienia organów kontrolnych, a także zwrócili uwagę na branże znajdujące się pod szczególnym nadzorem i ich obowiązki.

Pani Agnieszka Wołoszyn, Z-ca Dyrektora w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła zebranym stan prac nad wprowadzeniem przepisów implementujących dyrektywę do polskiego porządku prawnego a także działania Ministerstwa w kontekście postulatów ograniczających swobodę przepływu usług i dyskryminacji polskich pracodawców na rynkach zagranicznych m.in. we Francji. Ustawa ma w zamierzeniu stanowić kodyfikację rozwiązań dotyczących delegowania pracowników na terytorium Polski, które obecnie są przedmiotem różnych ustaw i wprowadzić nowe rozwiązania przewidziane w dyrektywie 2014/67/UE. Projekt ustawy zakłada m.in. określenie zasad delegowania pracowników na terytorium Polski  oraz określenie zasad współpracy adm. z organami innych państw członkowskich, m.in. wskazanie zadań i uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy.9 października br. odbyła się  konferencja w Ambasadzie RP w Paryżu gdzie padła zapowiedź utworzenia polsko-francuskiej grupy roboczej dot. delegowania pracowników.

Pani Barbara Szczęsna, Naczelnik I Oddziału ZUS w Warszawie, omówiła praktyczne zagadnienia związane z wydawaniem zaświadczeń A1 w świetle przepisów prawa wspólnotowego. P. Naczelnik wprowadziła uczestników w tematykę koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz podstawowych różnic między delegowaniem pracowników na podstawie art. 12 Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 oraz pracą dwóch krajach regulowaną art. 13 tego rozporządzenia. 

Adw. Joanna Torbé omówiła praktyczne aspekty modeli delegowania i pracy w dwu krajach w 2016 r.  Pani adwokat przedstawiła korzystne rozwiązania dla firm oraz najnowsze orzecznictwo dotyczące pracy transgranicznej.J.Torbe odniosła się również do problemu obrotów krajowych, pracy marginalnej, kumulowania wynagrodzenia a także do zmian w oskładkowaniu umów jakie mają nastąpić od 2016 r..  Przedstawiła również przebieg kontroli po stronie polskiej kładąc nacisk na konieczność wykorzystywania przez płatników podczas kontroli przysługujących im uprawnień  oraz realizowania obowiązków, które na nich spoczywają. 

Kolejna prezentacja p. Adwokat dotyczyła zatrudnienia osób z państw trzecich i delegowania ich do pracy za granicę.

Na zakończenie prelegenci odpowiedzieli jeszcze na pytania zebranych gości. 

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Udział w niej wzięło ok. 160 osób. Uczestnicy mieli bardzo dużo pytań do ekspertów, w związku z tym po zakończeniu poszczególnych paneli, burzliwe rozmowy z prelegentami toczyły się jeszcze po zakończeniu Konferencji.