RELACJA Z KONFERENCJI
IV Międzynarodowa Konferencja „INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA REWITALIZACJI TERENÓW ZDEGRADOWANYCH”


-

Częstochowa, ul. Zbierskiego 2/4

Tereny zdegradowane i poprzemysłowe dla wielu rejonów Europy, a szczególnie miast Europy Centralnej to problem ograniczający ich atrakcyjność i konkurencyjność. Rewitalizacja terenów zdegradowanych może mieć ważny udział w lokalnym rozwoju gospodarczym, a zwłaszcza w porządkowaniu problemów środowiskowych i społecznych. Kolejne przykłady pokazują, że obszary problemowe stają się stopniowo obszarami rozwojowymi.
Równie ważnym zagadnieniem jest kontekst miejski procesów rewitalizacyjnych. Wynika on ze zdecydowanego podkreślania roli miast w kreowaniu zrównoważonego rozwoju zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym. Zdolność wykorzystania potencjału poprzemysłowego, w tym również umiejętność przekształcania terenów i obiektów poprzemysłowych do nowych funkcji stanowi jeden z wyznaczników nowoczesnego podejścia do rozwoju regionalnego.
Konferencja dotyczyła przyrodniczo-krajobrazowych, technologiczno-inżynierskich, projektowo-planistycznych, ekonomicznych, finansowych oraz społecznych aspektów rewitalizacji terenów zdegradowanych.

W trakcie Konferencji wręczono nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu dla studentów i młodych pracowników nauki na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych - REVITARE. W trakcie kolejnych sesji młodzi naukowcy prezentowali nagrodzone prace. Organizacja konkursu jest finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Miasto Chorzów, Cerro Torre, National Geographic Polska.

DYSKUSJA PANELOWA

Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny pt. „BARIERY REWITALIZACJI”, w którym udział wzięli:

  • Jerzy Ziora, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Śląski Urząd Marszałkowski
  • Józef Korpak, Starosta Tarnogórski, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach
  • Moderował Jan Skowronek, Dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach

Zobacz FOTOREPORTAŻ z Konferencji

ZAKRES TEMATYCZNY KONFERENCJI

  • Techniki rozpoznania i monitoringu środowiska gruntowo-wodnego
  • Strategie planowania przestrzennego, zarządzanie i wdrażanie procesu rewitalizacyjnego
  • Technologie oczyszczania terenów zdegradowanych
  • Przyrodniczo-krajobrazowe aspekty rewitalizacji terenów zdegradowanych
  • Społeczne i ekonomiczne aspekty rewitalizacji terenów zdegradowanych

Aspekty rewitalizacji terenów zdegradowanych i poprzemysłowych:

  • przyrodniczy i środowiskowy,
  • technologiczno-inżynierski,
  • projektowo-planistyczny,
  • ekonomiczny i finansowy,
  • społeczny.

UCZESTNICY KONFERENCJI
Zaproszenie kierujemy do państwowych, samorządowych i prywatnych organizacji biorących udział w procesie rekultywacji terenów zdegradowanych, a szczególnie terenów poprzemysłowych - władz regionalnych i lokalnych, właścicieli terenów, inwestorów, firm zajmujących się oczyszczaniem gleb i wód podziemnych oraz rekultywacją, firm budowlanych, uczelni wyższych i jednostek badawczo-rozwojowych, ekspertów i konsultantów, banków, instytucji ubezpieczeniowych w kraju i zagranicą.

JĘZYK KONFERENCJI
Obrady konferencji odbędą się w językach polskim i angielskim.