RELACJA Z KONFERENCJI
Interdyscyplinarna konferencja naukowa "Człowiek - istota mówiąca"


-

Kielce

W dniach 22–23 kwietnia 2015 r. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. Człowiek – istota mówiąca. Konferencja stanowiła drugie spotkanie z cyklu Człowiek ‒ interakcja ‒ komunikacja, poświęconego fascynującemu, wieloaspektowemu zagadnieniu porozumiewania się między przedstawicielami gatunku ludzkiego. Celem konferencji było podjęcie refleksji teoretycznej i analizy wyników badań empirycznych, w których kluczowe miejsce zajmują różne wymiary komunikacji między ludźmi.

Na konferencji zaprezentowało wyniki swoich badań 32 naukowców i praktyków (m.in. logopedów, neurologopedów i psychologów) z całej Polski. Referenci reprezentowali następujące placówki naukowe, badawcze, kulturalne i terapeutyczne oraz stowarzyszenia: Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach, Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Wyższą Szkołę Pedagogiczną im. Janusza Korczaka w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Marii Curie‑Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Rzeszowski, Klinikę Leczenia Jąkania w Warszawie, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Polskie Kolegium Logopedów PAN w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Wśród słuchaczy i dyskutantów – oprócz zarejestrowanych uczestników konferencji – obecni byli także studenci UJK (uczący się na różnych kierunkach) oraz mieszkańcy miasta i regionu zainteresowani tematyką komunikacji międzyludzkiej.

Konferencję otworzyła dziekan Wydziału Humanistycznego UJK, dr hab. Marzena Marczewska. Zgromadzonych licznie w jednej z auli gości powitali: dyrektor IFP UJK, dr hab. Piotr Zbróg, prof. UJK, oraz prezes Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, prof. zw. dr hab. Marek Jóźwiak.

Na konferencji zaprezentowano 28 referatów (jeden z nich został przygotowany i przedstawiony przez dwie badaczki), w większości połączonych z prezentacją multimedialną, oraz 3 postery. Część referatów wygłoszono podczas obrad plenarnych. Pozostałe zostały pogrupowane w sekcje o charakterze językoznawczym lub psycholingwistyczno-neurologiczno-logopedycznym.

Referaty poświęcone były różnorodnym zagadnieniom związanym z komunikacją między ludźmi, w tym: znaczeniu i użyciu jednostek z formą RODZINA, dwujęzyczności dzieci, wariantywności wymowy polskiej, poprawności językowej i jej wpływowi na komunikację wśród dzieci i młodzieży ze szkół polskich za granicą, analizie językowej tekstów uczniów szkół zawodowych (na podstawie danych pozyskanych w badaniu IBE „Szkoła samodzielnego myślenia”), opisanym przez XVII-wiecznego jezuitę krzywdom wyrządzanym innym i sobie za pośrednictwem mowy oraz sposobom pokutowania za nie, o przeakcentowaniu w sposobie czytania współczesnych serwisów informacyjnych, mikroblogom jako alternatywnemu sposobowi komunikacji muzealnej, typom reakcji zwrotnych w internetowych portalach społecznościowych, aktywności słowotwórczej polskich niemotywowanych czasowników mówienia, różnym zaburzeniom mowy, tj. zaburzeniom płynności mówienia u osób chorych neurologicznie, zaburzeniom rezonansu nosowego u dzieci z niewydolnością podniebienno-gardłową, dysglosji oraz weryfikacji tradycyjnego podejścia do jąkania jako nerwicy mowy, problemom komunikacyjnym osób autystycznych, audiodeskrypcji, heurystycznemu podejściu w postępowaniu logopedycznym, substytucjom fonetycznym w procesie nabywania kompetencji językowej u dzieci,realizacji funkcji semantyczno-leksykalnej w formacjach dziecięcych, znaczeniu dla rozwoju komunikacji prawidłowego kontaktu wzrokowego w relacji matka – dziecko, znaczeniu pozasłownej komunikacji w relacji terapeutycznej oraz badaniu grafizmu w analizie pismoznawczej i psychografologicznej, możliwościom posługiwania się językiem przez małpy, fenomenowi (nie)mówienia w niemieckojęzycznej literaturze pięknej, sposobom komunikowania o pojęciach abstrakcyjnych.

W ramach sekcji posterowej uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wynikami badań przedstawionych na posterach oraz podjąć dyskusję z ich autorkami. Postery były zróżnicowane tematycznie. Dotyczyły komunikacji w dogoterapii, słów pełniących funkcję bodźców w tematach e-maili marketingowych oraz języka użytkowników Polskiego forum o socjonice.

Referaty wygłoszone podczas konferencji pobudziły uczestników spotkań do ożywionych dyskusji, które miały miejsce nie tylko podczas obrad w salach konferencyjnych, ale także w kuluarach, w czasie przerw kawowych i obiadowych.

Goście mieli także okazję zapoznać się z bogatą ofertą Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Organizatorami konferencji były Zakłady Komunikacji Językowej oraz Polszczyzny Współczesnej i Historycznej Instytutu Filologii Polskiej UJK oraz Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Oddział w Kielcach Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Inicjatywa powstała przy współpracy z Kołem w Kielcach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat” w Starachowicach.

Konferencję objęli patronatem: wojewoda świętokrzyska, Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, oraz prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. Patronami medialnymi konferencji były: Internetowa Telewizja Kielce, Telewizja Świętokrzyska oraz Radio Kielce.