RELACJA Z KONFERENCJI
Interdyscyplinarna konferencja dla doktorantów i studentów "Jak to dobrze powiedzieć. Różnorodne aspekty komunikacji"


-

Kielce

Interdyscyplinarna konferencja dla doktorantów i studentów pt. Jak to dobrze powiedzieć. Różnorodne aspekty komunikacji to drugie spotkanie z cyklu Komunikacja międzyludzka oczami młodych. Formuła tego cyklu jest bardzo pojemna, daje więc możliwość przeprowadzenia wielowymiarowej analizy różnych zjawisk z zakresu komunikacji między ludźmi.

Swój udział w wymienionym spotkaniu zgłosiło 40 osób. Instytut Filologii Polskiej odwiedzili doktoranci i studenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce, tj. Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wśród słuchaczy i dyskutantów – oprócz zarejestrowanych uczestników konferencji – znaleźli się również studenci UJK (uczący się na różnych kierunkach), a także mieszkańcy miasta i regionu zainteresowani tematyką komunikacji międzyludzkiej.

Konferencję otworzył kierownik studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa, dr hab. Andrzej Kominek, prof. UJK.

Goście kieleckiej polonistyki wysłuchali 39 referatów (jedno z wystąpień zostało przygotowane przez dwie młode badaczki), w większości połączonych z prezentacją multimedialną. Referaty były pogrupowane w sekcje o charakterze językoznawczym lub psycholingwistyczno-neurologiczno-logopedycznym. Część referatów (6) została wygłoszona podczas obrad plenarnych, które miały miejsce dwukrotnie, towarzyszyły bowiem otwarciu i zamknięciu konferencji.

W wygłoszonych referatach i przedstawionych prezentacjach poruszano między innymi zagadnienia związane z ujęciem mózgowej organizacji funkcji językowych, komunikacją osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, współczesną świadomością językową młodych Polaków, komunikacją pośrednią w Internecie, leksyką w komunikacji graczy konsolowych, wulgaryzacją języka prasy, elementami parajęzyka jako wskazówką do wykrywania kłamstw, rolą słowa w kontaktach międzyludzkich, funkcją języka w tekstach prawnych, metonimią w kontekście językowo-kulturowym, upośledzeniem teorii umysłu osób ze spektrum autyzmu, kompetencjami językowymi i komunikacyjnymi dziecka autystycznego, rozpadem podsystemów języka w różnych rodzajach afazji, testowaniem kompetencji lingwistycznej dziecka bilingwalnego, specyfiką kontaktu między pacjentem a terapeutą, manipulacją i sugestią w komunikacji międzyludzkiej, metodologią badań terminologii dwujęzycznych, różnorodnymi aspektami komunikacji polsko-romskiej, błędami językowymi popełnianymi przez obcokrajowców, którzy uczą się języka polskiego jako obcego, grzecznością językową oraz różnicami międzykulturowymi, które mogą wpływać na zakłócenia w komunikacji międzyludzkiej, defektami semiotycznymi w języku potocznym i naukowo-filozoficznym, aspektami skutecznej komunikacji, wyrazami obcymi w języku, problemami komunikacyjnymi osób z niepełnosprawnością słuchową, centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz wynikającymi z nich trudnościami w nauce, komunikacyjnymi możliwościami niesłyszącego dziecka z implantem ślimakowym, wpływem późnej wykrywalności wad słuchu na komunikację międzyludzką, komunikacją w zespołach wad wrodzonych, problemami komunikacji międzygatunkowej, terapią narcyzmu, wizualnymi interpretacjami zakłóceń przekazu oraz rolą metafor w ujęciu Maxa Blacka.

Referaty wygłoszone podczas konferencji pobudziły uczestników spotkań do ożywionych dyskusji, które miały miejsce nie tylko podczas obrad w salach konferencyjnych, ale także w kuluarach, w czasie przerw kawowych i obiadowych.

Goście mieli także okazję zapoznać się z bogatą ofertą Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Organizatorami konferencji były Zakłady Komunikacji Językowej oraz Polszczyzny Współczesnej i Historycznej Instytutu Filologii Polskiej UJK oraz Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Oddział w Kielcach Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Inicjatywa powstała przy współpracy z Kołem w Kielcach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat” w Starachowicach.

Konferencję objęli patronatem: wojewoda świętokrzyska, Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, oraz prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. Patronami medialnymi konferencji były: Internetowa Telewizja Kielce, Telewizja Świętokrzyska oraz Radio Kielce.