RELACJA Z KONFERENCJI
Człowiek w ewolucyjnej perspektywie


-

Wrocław

Konferencja Naukowa
Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE)
WROCŁAW 23-25.10.2014

W dniach 23-25 października 2014, odbyła się we Wrocławiu  I Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE). Konferencja zatytułowana „Człowiek w ewolucyjnej perspektywie zorganizowana została przez powstałe w 2013 roku nowe towarzystwo naukowe PTNCE oraz Katedrę Biologii Człowieka UWr. Konferencja odbywała się w Collegium Anthropologicum (Kuźnicza 35) oraz w budynku D1 Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii.  Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego był prof. dr hab. Bogusław Pawłowski, Kierownik Katedry Biologii Człowieka.  

W konferencji wzięło udział ok. 80 uczestników z różnych krajów, ale głównie z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii (byli też uczestnicy z Niemiec, a nawet z Australii). Konferencja miała bardzo interdyscyplinarny charakter, zgodny z misją PTNCE. Celem bowiem Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji jest stowarzyszenie badaczy z różnych dyscyplin naukowych zainteresowanych ewolucyjną perspektywą w badaniach nad biologią, ekologią, zachowaniem i kulturą człowieka. 

Na konferencję zostało zaproszonych trzech wybitnych uczonych, którzy swoimi wykładami plenarnymi uświetnili inaugurację działalności konferencyjnej Towarzystwa.
Prof. Chris Stringer brytyjski antropolog z Natural History Museum w Londynie, który jest chyba najbardziej znanym zwolennikiem afrykańskiej kolebki pochodzenia człowieka współczesnego, rozpoczął sesję poświęconą antropogenezie oraz badaniom prehistorycznym. Prof. David Perrett, brytyjski psycholog z University St. Andrews, gdzie kieruje zespołem zajmującym się rozpoznawaniem twarzy i postrzeganiem atrakcyjności twarzy, wprowadził uczestników w tematykę ewolucyjnego uwarunkowania atrakcyjności fizycznej twarzy. Wreszcie trzecim wykładowcą plenarnym była Ruth Mace, profesor antropologii ewolucyjnej w University College of London (UCL), gdzie kieruje zespołem zajmującym się ekologią behawioralną człowieka.  Wykład prof. Mace rozpoczął drugi dzień konferencji oraz sesję poświęconą strategiom rozrodczym i płodności człowieka.

Zasadnicza część referatów i plakatów była w języku angielskim (tylko dwa referaty i jeden plakat były w języku polskim). Prezentacje naukowe zostały podzielone na siedem tematycznych sesji, obejmujących następujące obszary:

1.      Antropogeneza, prehistoryczne i historyczne populacje

2.      Ewolucyjne podejście do ludzkiej atrakcyjności

3.      Ewolucyjna fizjologia i psychologia

4.      Strategie rozrodcze i płodność

5.      Zachowania społeczne z ewolucyjnej perspektywy

6.      Kultura, ekonomia i prawo

7.      Lingwistyka i ewolucja

Ponadto, 24.X.2014 odbyła się interesująca sesja plakatowa, gdzie były zaprezentowane plakaty związane z badaniami nad człowiekiem w ewolucyjnej perspektywie.

Według uczestników konferencji PTNCE2014, konferencja odbyła się w bardzo miłej atmosferze i była bardzo dobrze zorganizowana.  Z zebranych od uczestników anonimowych ankiet wynika, że na skali od 1 (bardzo zła) do 7 (bardzo dobra) średnia ocena za organizacyjną stronę konferencji to 6,4, a średnia ocena poziomu merytorycznego konferencji to 5,77.  Jako organizatorzy cieszymy się bardzo z tej oceny i z tego, że udało nam się stworzyć platformę dla badaczy, którzy choć pochodzą z różnych dyscyplin naukowych (biolodzy, psycholodzy, socjolodzy, lingwiści, ekonomiści, prawnicy, filozofowie) jednak mają podobne ewolucyjne podejście do badanych przez siebie zjawisk.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tak sprawnego przebiegu tej udanej konferencji.

Zapraszmy na konferencje PTNCE2015, która odbędzie sie 21-23.IX.2015
w Poznaniu !