RELACJA Z KONFERENCJI
ProREVITA 2014. Miasta przyjazne mieszkańcom


-

Łódź

W dniach 16-17 października 2014 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa ProREVITA.

Specjaliści zajmujący się szeroko pojętą dziedziną rewitalizacji obszarów zurbanizowanych spotkali się w Łodzi już po raz szósty, gdyż konferencje te organizowane są w cyklu dwuletnim począwszy od 2004 roku, kiedy z inicjatywą taką wystąpił prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Pawłowski – długoletni dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Już po raz drugi trudu współorganizacji sympozjum naukowego z cyklu ProREVITA podjął się Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ponadto tegoroczna konferencja miała status Midterm Conference projektu badawczego TU1203 finansowanego w ramach programu COST (European Cooperation In Science and Technology) – międzyrządowej europejskiej instytucji wspierającej prace badawcze. Swoimi patronatami objęły konferencję Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Hasłem przewodnim obrad podczas tegorocznej konferencji były „Miasta przyjazne mieszkańcom”. W ramach tak nakreślonej problematyki uwypuklone zostały dwa zagadnienia: bezpieczeństwo oraz wykorzystanie funduszy europejskich.

Uroczysta inauguracja konferencji odbyła się z udziałem pana Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego, prof. dr. hab. inż. Piotra Panetha, Prorektora Politechniki Łódzkiej do spraw Nauki oraz pani Elżbiety Rusiniak, Naczelnik  Wydziału Profilaktyki Departamentu Porządku Publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Gości powitał także pan Tomasz Sadzyński, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której siedzibie toczyły się obrady pierwszego dnia konferencji. Ze względu na dziesiątą rocznicę organizacji pierwszej konferencji ProREVITA inauguracja miała jubileuszowy charakter co podkreślili w trakcie swoich wystąpień zarówno pan Marszałek jak i pan Rektor.

Celem konferencji z cyklu ProREVITA jest umożliwienie wymiany poglądów i doświadczeń między środowiskami naukowców, profesjonalistów oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych obrady spotkały się z dużym zainteresowaniem. Swój udział w zgłosiło ponad 140 uczestników z kraju oraz blisko 40 z zagranicy. Ze względu na specyfikę poruszanej problematyki liczną grupę słuchaczy stanowili przedstawiciele policji z regionu łódzkiego, a jednym z głównych partnerów konferencji była Wojewódzka Komenda Policji w Łodzi.

DZIEŃ 1

Pierwszego dnia w trakcie sesji plenarnych wygłoszonych zostało kilkanaście referatów przez prelegentów z Austrii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Po raz pierwszy w ramach konferencji ProREVITA skorzystano z nowoczesnych możliwości technologicznych, dzięki czemu możliwe było wystąpienie Wiceprzewodniczącej International CPTED Association, które na żywo transmitowane było z Chile za pośrednictwem Internetu.

Zaprezentowane zostały główne założenia metodyki CPTED (Crime Prevention Through Environmental Design). Zakłada ona zapobieganie przestępczości przez odpowiednie kształtowanie przestrzeni publicznych miast, wpływając jednocześnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, co jest jednym z ważnych elementów pozytywnej percepcji środowiska zurbanizowanego. Projektowanie CPTED rozwija się od lat siedemdziesiątych XX wieku, ale wciąż jest stosunkowo słabo znane zarówno wśród architektów, urbanistów oraz instytucji odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa.  

Omówiono także studia przypadków, które były przedmiotem dotychczasowych badań w ramach projektu COST TU1203. W tym kontekście warto podkreślić, iż Łódź była nie tylko miejscem obrad, ale także przedmiotem wizyty studialnej ekspertów, którzy z zainteresowaniem zapoznali się z sytuacją w jednym z łódzkich osiedli mieszkaniowych oraz centrum miasta. Przedstawiciele Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi zaprezentowali pierwsze próby związane z wdrażaniem CPTED oraz współpracy z mieszkańcami w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa. Tym samym nasze miasto także zostanie uwzględnione w programie prac badawczych realizowanych w drugiej fazie projektu.

Pierwszy dzień obrad zakończyła debata nad przyszłością CPTED oraz możliwością powołania ogólnoeuropejskiej organizacji koordynującej działania w tej dziedzinie w poszczególnych krajach.

DZIEŃ 2

Drugiego dnia konferencja przeniosła się do Łódzkiego Domu Kultury. Motywem przewodnim obrad był wpływ funduszy na kierunki działań rewitalizacyjnych. Do wyboru takiej tematyki skłonił organizatorów zakończony okres finansowania ze środków unijnych, stanowił bowiem okazję do podsumowania rewitalizacji w ramach regionalnych programów operacyjnych, a także ich wpływu na poprawę jakości życia w odnawianych obszarach. W jaki sposób zostały zdefiniowane potrzeby mieszkańców? Jakie warunki muszą być spełnione, aby polskie miasta, miasteczka i wsie stały się przyjazne mieszkańcom? Jaka jest skala potrzeb? Jakie działania powinny zostać podjęte? Jakie powinny być źródła i mechanizmy ich finansowania? Pytania te są szczególnie istotne w świetle nowych perspektyw wsparcia działań ze środków europejskich oraz krajowych, takich jakich jak zapowiadany Narodowy Program Rewitalizacji Miast oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

W trakcie trzech sesji tematycznych wygłoszonych zostało 17 referatów. Oprócz szeroko reprezentowanej problematyki związanej z Łodzią i regionem przedstawiono przykłady z innych ośrodków – między innymi Lublina, Lądka Zdroju, Szczecina i Wrocławia. Nie brakowało również wystąpień problemowych, a także przykładów zagranicznych. Ostatnią część stanowiły panele dyskusyjne poświęcone wybranym zagadnieniom związanym z hasłem przewodnim konferencji. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele samorządu, służb konserwatorskich, naukowców oraz praktyków z dziedziny ekonomii, architektury i urbanistyki.

Konferencja spotkała się z żywym zainteresowaniem ze strony mediów. Oprócz relacji z inauguracji konferencji w Wiadomościach Dnia w TVP Łódź, na antenach Radia Łódź oraz Radia Eska pojawiły się sprawozdania z obrad, wypowiedzi uczestników, a także wywiady z organizatorami. Problematyka tegorocznej konferencji zainteresowała również dziennikarzy Dziennika Łódzkiego oraz Gazety Wyborczej.

dr hab. inż. arch. Bartosz M. Walczak,

Przewodniczący komitetu naukowego konferencji

Relacja fotograficzna: www.prorevita.lodzkie.pl