RELACJA Z KONFERENCJI
Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju? I ogólnopolska konferencja naukowa w zakresie studiów nad rozwojem


-

Kraków

 

POLSKI GŁOS W STUDIACH NAD ROZWOJEM

Studia nad rozwojem były tematem obrad podczas konferencji "Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju?".

W dniach 19-20 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się I ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona studiom nad rozwojem (Development Studies). Konferencja zorganizowana przez Katedrę Studiów Europejskich pod patronatem EADI (European Association of Development Research and Training Institutes) nosiła tytuł „Post-2015 Development Agenda. Manifest nowej strategii rozwoju?”. Inicjatorami tego wydarzenia byli Pani dr Katarzyna Jarecka-Stępień oraz Pan dr Jakub Stępień, którzy od lat zajmują się problematyką pomocy rozwojowej.

Głównym celem konferencji było stworzenie w Polsce interdyscyplinarnej platformy dialogu i debaty nad problemami rozwojowymi na świecie, szczególnie w państwach Globalnego Południa. W konferencji wzięli udział badacze reprezentujący ośrodki akademickie z całej Polski oraz goście z zagranicy.

Konferencję rozpoczęła dyskusja zaproszonych gości nad nową agendą rozwojową przyjętą przez ONZ we wrześniu br. Carl Soderbergh, dyrektor ds. polityki i komunikacji Międzynarodowej Grupy na Rzecz Praw Mniejszości, przedstawił krytyczną analizę Milenijnych Celów Rozwoju ONZ z perspektywy grup mniejszościowych i odniósł się do procesu negocjacji nad nowymi celami, w który jego organizacja aktywnie się włączyła. Jan Hofmokl, który reprezentował Ministerstwo Spraw Zagranicznych omówił wyzwania instytucjonalne we wdrażaniu celów rozwoju zrównoważonego. Z kolei Sergio Tezanos Vazquez, pełniący funkcję wiceprezesa EADI, przedstawił swoją wizję studiów nad rozwojem i działania podejmowane przez członków sieci EADI.

Gościem honorowym konferencji był dr Simon Lightfoot z University of Leeds w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w analizie pomocy rozwojowej „nowych” państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski. W wykładzie pt. „New Europe’s New Development Aid?” dr Lightfoot przedstawił analizę głównych zagadnień i problemów polityki pomocy/współpracy rozwojowej Polski i innych państw regionu.

W ramach konferencji odbyło się pięć sesji poświęconych takim aspektom rozwojowym jak:

·        Zrównoważony rozwój w perspektywie kulturowej

·        Programy i projekty jako narzędzia dla rozwoju

·        Wyzwania pomocy rozwojowej

·        Nowi aktorzy polityki współpracy rozwojowej

·        Rozwój zrównoważony a rola państwa