RELACJA Z KONFERENCJI
Chrześcijaństwo w popkulturze


-

Wrocław

W dniach 10-12 grudnia 2015 roku odbyła się pierwsza trzydniowa konferencja naukowa organizowana przez Tricksterów: „Chrześcijaństwo w popkulturze”. Mieliśmy nie tylko zaszczyt gościć naukowców z całej polski albo także autora książki „Copyright na Jezusa”, księdza Andrzeja Dragułę.

Trzydniowe obrady pozwoliły na wymianę poglądów i przedstawienie wyników badań przez badaczy reprezentujących najróżniejsze dziedziny nauki – od muzykologii, poprzez literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, aż po filozofię i teologię. Tematy referatów dotyczyły popkulturowych rewizje chrześcijaństwa nie tylko w Polsce, ale w wielu innych państwach Europy, Stanach Zjednoczonych, a nawet Japonii czy Australii.

Słuchacze mogli przekonać się, jak na różnorodne sfery popkultury wpływa chrześcijaństwo (i jak popkultura wpływa na samą religię). Dowiedzieli się m.in. o sposobie przedstawiania papieża w obrazoburczym komiksie Battle Pope oraz we włoskim kinie, o tym, jak chrześcijańskie elementy przenikają do japońskiej mangi i anime, jak prezentują się w amerykańskiej kinematografii, serialach telewizyjnych, czy serialach animowanych. Wysłuchali wykładów o sposobie postrzegania boga i religii przez Stanisława Lema, obrazie inkwizycji w twórczości Jacka Piekary i o religijnych elementach w polskim science fiction ostatnich dekad XX wieku. Przedmiotem analizy był słynny serial animowany The Simpsons, teksty Piotra Rubika czy też książki Szymona Hołowni. Można było dowiedzieć się także o shockvertisingu wykorzystującym religijną symbolikę, o specyfice Biblii dla dzieci i Biblii z klocków Lego oraz o tym, dlaczego Robocop Paula Verhoevena miał być amerykańskim Jezusem.

W ramach konferencji zorganizowane zostało spotkanie z księdzem Andrzejem Dragułą, autorem książki „Copyright na Jezusa”. Spotkanie miało miejsce w salonie Empik – Renoma i poświęcone było dyskusji na temat wpływu popkultury na chrześcijaństwo, obecności chrześcijańskich elementów we współczesnej popkulturze oraz problemów, do jakich wzajemne przenikanie się sfery sacrum i profanum może prowadzić.

Po trzech dniach ciekawych wykładów i jeszcze ciekawszych dyskusji ze smutkiem zakończyliśmy konferencję dziękując wszystkim uczestnikom i rozpoczynając pracę nad pokonferencyjną publikacją, by każdy zainteresowany mógł już niedługo zgłębić intrygujący go temat, który poruszaliśmy podczas obrad.

Podsumowując konferencję, komitet organizacyjny pragnie jeszcze raz podziękować za zarówno bierny jak i czynny udział w konferencji i zaprosić na przyszłe projekty Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”.

Fotorelację konferencji znajdą państwo TUTAJ: https://goo.gl/BRuXwP